Hacamat Kimlere Yapılır?

Birçok kişi hacamat kimlere yapılır, kimlere yapılmaz oldukça fazla merak etmektedir. Bu yüzden bilgi sahibi olunması önemlidir. 

Birçok kişinin kullandığı ve yüz yıllardır tercih ettiği hacamat kimlere yapılmaz kimlere yapılır sorusunun cevabını bilmek oldukça önemlidir. Çünkü ehil omadan uygulanan hacamat şifa alamadan hacamatta neden olabilir. Normalde her yaştan insana hacamat yapılır. Ancak bazı kişilere uygulanması doğru değildir. 

Hacamat sonrası en az 6 saat uyunmaması gerekmekle birlikte, ballı su ya da sirkeli su içilmesi tavsiye edilmektedir. Boyun ve beldeki ağrılar başta olmak üzere birçok hastalık üzerine etkisi olan hacamatın yararları uygulanabilen kişiler için bir hayli fazladır. 

 

Hacamat Kimlere Yapılmaz?

 

Derin anemi sorunu yaşayanlar ve 7 yaş altı çocuklara hacamat yapılmaz. Ayrıca 70 yaş üzerinde de tavsiye edilmemektedir. Bu yüzden kalp pili olan kişiler, tromboflebit hastalarına ve açık yaraların üzerine, organ nakli olanlara, hemofili hastalarına hacamat yapılmaz. Şimdi hacamat kimlere yapılmaz sorusuna cevap aldık. Peki normalde yapılan ama bazı durumlarda hacamat yapılamayan kişiler kimler?

  • Adet döneminde ve hamile olan kadınlar
  • Benlerin üzerine
  • Açık yaralar ve kesiklere 
  • Varis olan yerlere
  • Sedef hastalarının sedefli yerlerine
  • Göz ameliyatından sonra
  • Egzama ve yanıkların üzerinde
  • Yeni ameliyat yaptıran kişilere hacamat uygulaması yapılmaz

 

Hacamat Uygulamanın Şartları

 

Her durumda hacamat uygulaması yapılmaz. Aynı zamanda bir seans uygulanacak kupa sayısı da farklıdır. 10 kupadan fazlası vücudu yoracağı gibi, 5 adetten azı da işe yaramaz. Hacamatın çok önemli sırları vardır. Bu sırlar işin ehli kişiler tarafından öğretilir ve herkese söylenmez. Bu yüzden hacamat yapılırken müzik dinlemek, boş boş konuşmak ve televizyon izlemek uygun değildir. 

Eski zamanlarda yenidoğan bebeklere de hacamat yapılıyordu ancak günümüzde bu yaş sınırı 7 yaşa çıkmıştır. Dayanıksız ve bünyesi zayıf olan kişilere de hacamat yapılmaz. Hacamat kesikleri kesinlikle el sürülmemesi gereken yerlerdir. Bu yüzden hacamat kimlere yapılmaz sorusuna cevap bulmanız gerektiğinde işin ehliyle çalıştığınızı bilmeniz gerektiğini belirtmek isteriz.